top of page
Writer's pictureArt Dress

JAK NARYSOWAĆ PROJEKT UBRANIA?



Kiedy zdecydujesz się na stworzenie własnej kolekcji ubrań lub na uszycie choćby jednego modelu, konieczne jest przygotowanie projektów tych ubrań.

Gotowe projekty musisz dostarczyć firmie, która zrobi dla ciebie szablony krawieckie, aby konstruktorzy mogli się na nich wzorować.

Najczęściej projekty modeli wystarczy zaprezentować od frontu i od tyłu, aby pokazać ich istotne detale i konstrukcję ubrania.

Jak przedstawić projektowane ubranie?

Odzież można narysować tak, jakby leżała na płasko na stole. Ta technika nie oddaje jednak tego, jak ubranie powinno układać się na sylwetce. Ten sposób przedstawiania jest dobry, jeśli chcesz uwzględnić dane techniczne na rysunku, takie jak długości poszczególnych elementów.

Przedstawienie stroju na sylwetce to sposób, który ułatwia prezentację szczegółów jak drapowanie tkaniny czy konstrukcję odzieży.



Jak narysować sylwetkę?

Trzeba zacząć od przygotowania odpowiedniego szkicu sylwetki, czyli takiego, który odpowiada rodzajowi projektowanej przez ciebie odzieży:

  • kobiety,

  • mężczyzny,

  • dziecka.

Rysunek nie musi przedstawiać szczegółów dłoni czy głowy.

Naszkicuj wyprostowaną sylwetkę widzianą z przodu i z tyłu, zachowując niezbędne proporcje. Gotowy rysunek może posłużyć ci jako szablon sylwetki, który będziesz mógł wielokrotnie wykorzystać do rysowania projektów ubrań.

Jakie elementy ubrania przedstawić na rysunku?

Pamiętaj, że rysunek powinien pokazywać jak wygląda konstrukcja ubioru oraz tak prezentować wszystkie jego fragmenty, aby było wiadomo, w jaki sposób go uszyć.

1. Na przygotowanym szkicu sylwetki lub wydrukowanym szablonie, który przygotowaliśmy, nanieś szkic ubrania. Każdą część stroju przedstaw na oddzielnym rysunku – to zwiększy czytelność projektów.

2. Zaznacz detale i dodatki, które nadają wyjątkowości twojemu projektowi. Mogą to być:

  • głębokość i ułożenie linii dekoltu,

  • kołnierz,

  • kieszenie,

  • rodzaj zapięcia,

  • zakładki,

  • zaszewki,

  • rozporki,

  • rozcięcia,

  • sposób wykończenia.

3. Użyj ołówka, abyś mógł wprowadzić zmiany czy usunąć ślady szkicu.

Staraj się narysować strój nieco obszerniejszy niż sylwetka, aby wyglądał bardziej realistycznie, a nie tak jakby był przylepiony do ciała (chyba, że strój faktycznie ma przylegać do ciała).

4. Jeśli uznasz, że wszystko już dobrze wygląda, popraw kontury i ważniejsze detale pisakiem, a ślady ołówka usuń gumką.

5. Na koniec możesz dodać szczegóły np. zaakcentuj stębnowanie, podkreśl efekt nakładania się warstw wykonując delikatne cieniowanie lub dodaj kolorów co zwiększy atrakcyjność rysunku.



Przykład rysunku zaprojektowanego ubrania

Pamiętaj, że twoje rysunki służą do przedstawienia projektu ubrania konstruktorowi odzieży czy producentowi. Często są jedynym źródłem informacji, które musi mu wystarczyć. Zadbaj o to, aby swoje intencje przedstawić jasno i dokładnie.

Autor: Katarzyna Cielecka

36 views0 comments

Commentaires


bottom of page